دانستنی های مفید در مورد رنگ کردن مو

امروزه استفاده از رنگ مو در دنیا گسترش چشمگیری یافته به طوری که استفاده از رنگ مو نیز همانند عطر در فصول مختلف تغییر می کند.

در حال حاضر با شروع فصل تابستان متقاضیان به سمت رنگ روشن گرایش پیدا می کنند، اما با تغییر فصل و شروع سرما رنگ های تیره جانشین رنگ روشن می شود.

گاهی برای پوشاندن تار های سفید مو یا زیبا تر جلوه دادن موها از رنگ های شیمیایی استفاده می شوداین رنگ ها با انواع و اقسام مارک ها و بسته بندی ها و با کاربرد های مختلف در بازار وجود دارند، اما پزشکان به این نتیجه رسیده اند که رنگ کردن بیش از حد مو می تواند سلامتی انسان را به مخاطره بیندازد.

نتیجه تحقیقات جدید نشان می دهد آن دسته از افرادی که بیش از 9 بار در سال مو های خود را با رنگ های شیمیایی رنگ می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به نوعی سرطان خون قرار دارند.

به گفته پزشکان، مردم معمولا 6 تا 8 بار در سال از رنگ مو استفاده می کنند، اما اگر این میزان به بیش از 9 بار برسد، احتمال دچار شدن به این نوع از سرطان هم 60درصد افزایش می یابد.

رنگ های مو اصولا به دو دسته طبیعی و شیمیایی تقسیم بندی می شوند که رنگ موهای طبیعی یا گیاهی از برگ گیاهان حاوی رنگدانه مانند حنا، روناس، خضاب، بابونه، ایدیگو و موارد دیگر به دست می آیند. به این صورت که مثلا در مورد حنا (Henna) برگ این گیاه ابتدا خشک سپس پودرشده و به صورت خمیر در آمده و روی مو گذاشته می شود. البته حنا را می توان به صورت منفرد یا در ترکیب با گیاهان دیگری مثل ایندیگو و بابونه هم استفاده نمود. مزیت رنگ موهای گیاهی، طبیعی بودن و ایمنی نسبی آنها است، اما رنگ موی طبیعی تنوع لازم را ندارند و نتایج آن غیر قابل پیش بینی است، همچنین دریچه های مویی که با اینگونه مواد رنگ شده مسدود می شود. بنابراین رنگ کردن مو بسیار مشکل و گاهی نشدنی خواهد شد. از این رو دسترسی به رنگ هایی با پایه روشن در آینده امکان پذیر نخواهد بود، اما رنگ موهای شیمیایی، این گونه رنگ ها از مواد شیمیایی ساخته می شوند. بزرگترین مزیت رنگ موهای شیمیایی تنوع رنگ ها و عیبشان ایمنی کمتر خصوصا در فرمولاسیون های غیراستاندارد است.

رنگ موها، اصولا به 3 دسته تقسیم بندی می شوند: موقت، نیمه دائمی و دائمی. رنگ موهای موقت، سطح مو را.

عوارض استفاده از رنگ مو

با توجه به تمایل روز افزون نسل جوان به استفاده از انواع رنگ های شیمیایی بر روی موها، محققان در مورد استفاده از این گونه رنگ ها و عوارض سوء آنها هشدار دادند. رنگ کردن مو می تواند منجر به آلرژی و علایم جدی در افراد شود.

گاهی اوقات رنگ کردن مو سبب ایجاد آلرژی می شود که خارش و قرمزی پوست سر از آن جمله اند و در مواردی با سوزش نیز همراه است و گاهی اوقات حتی منجر به تورم می شود.

گفتنی است که بر خلاف تصور رایج، رنگ های تیره، پرخطرتر بوده و ریسک ابتلا به سرطان را تا 50درصد بالا می برند. از سویی دیگر گروهی از محققان هم اعلام کرده اند آرایشگرانی که به طور مداوم در تماس با رنگ های شیمیایی هستند، در معرض ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند.

از سوی دیگر استفاده زیاد از رنگ مو باعث خشکی، شکنندگی و ریزش موی سر در زنان می شود. وضعیت طبیعی مو با استفاده از رنگ مو دچار تغییر می شود به طوری که استفاده زیاد از رنگ مو موجب خشکی و شکنندگی مو می شود؛ همچنین ریزش منطقه ای موی سر با استفاده زیاد از رنگ مو اتفاق می افتد.

توصیه های ویژه برای کاهش خطر

1.هرگز رنگ مو را بیشتر از زمان تعیین شده، روی موهای خود نگه ندارید.

2.بعد از طی مدت مقرر، حتما پوست سرتان را به دقت با آب بشویید.

3.هنگام استفاده از رنگ مو، از دستکش استفاده کنید.

4.دستورالعمل روی بسته بندی رنگ مو را به دقت رعایت کنید.

5.از مخلوط کردن 2 نوع رنگ مو خودداری کنید؛ چرا که با این کار ممکن است واکنش شیمیایی اتفاق افتد و ماده خطرناک تازه ای پدید آید.

6.قبل از هر بار استفاده از یک نوع رنگ مو، حتما کمی از آن را روی پوست دست تان امتحان کنید و درصورت عدم بروز واکنش حساسیتی، مانند قرمزی و تحریک، آن را روی موها به کار ببرید.

7.ابروها و مژه های خود را با رنگ موهای شیمیایی رنگ نکنید.

8.سعی کنید رنگ کردن موها را تا حد امکان و تا زمانی که بالا رفتن سن، آنها را خاکستری کرده است، به تعویق بیندازید.

/ 1 نظر / 12 بازدید
طالبی

سلام سری به وبلاگ من هم بزن